Girls Indoor Track - District Champions

By Margaret Sisler
Athletics
February 08, 2018

On February 1st and 2nd, Chantilly Girls Indoor Track repeated as Concorde District Champions!  Boys Indoor Track placed in 3rd in the District. Many athletes will compete at Regionals February 12 and 14th. 

Congratulations to the following athletes:

Congratulations to our Girls Team that is DISTRICT CHAMPIONS (Chantilly- 158 pts; Madison- 108 pts; Westfield- 95 pts; Oakton- 75 pts; Centreville- 15 pts)

Boys- 3rd Place (Westfield- 127 pts; Centreville-118 pts; Chantilly- 111 pts; Madison- 53 pts; Oakton- 44 pts)

ALL-DISTRICT HONORS

  • Cecelia Bacon- CHAMPION- High Jump (5' 2"), 3rd Place- 300m Dash (43.63)
  • Aidan Bliss- CHAMPION- High Jump (5' 8")
  • Nicole Re- CHAMPION- 1000m Run (3:10.66); 2nd Place- 500m Dash (1:19.36)
  • Jenay Soumahro- CHAMPION- 55m Hurdles (9.56)
  • Eric Tsai- CHAMPION- 55m Hurdles (8.34); 3rd Place- Pole Vault (11' 0"); 6th Place- 55m Dash (6.83)
  • Josephine Allamby- 2nd Place- High Jump (5' 0"); 2nd Place- Pole Vault (6' 6")
  • Caroline Aronhime- 2nd Place- Pole Vault (6' 6")
  • Davonte Brown- 2nd Place (tie)- High Jump (5' 6")
  • Alexa Carlisle- 2nd Place- Shot Put (33' 3")
  • Jonathan Duran-Diaz- 2nd Place- 500m Dash (1:09.79); 6th Place- 300m Dash (38.19)
  • Amaya Eaton- 2nd Place- Triple Jump (31' 7.25"); 4th Place- 55m Hurdles (9.73f/9.69p), 6th Place- Long Jump (14' 10.75")
  • Alice Han- 2nd Place- Long Jump (16' 4.5")
  • Carlex Tiemeni- 2nd Place- Shot Put (39' 0")
  • Haley Alderman- 3rd Place- Long Jump (16' 2.75"); 4th Place- High Jump (4' 8")
  • Jason Clark- 3rd Place- Shot Put (38' 2")
  • Justin Luy- 3rd Place- 55m Dash (6.76f/6.74p); 6th Place- Pole Vault (10' 0")
  • Tobey Phan- 3rd Place- Triple Jump (39' 6.75"); 6th Place- Long Jump (18' 4.5")
  • Laurel Buck- 4th Place- 55m Dash (7.63)
  • Nyla Carter-Ogden- 4th Place- 1000m Run (1:23.08); 6th Place- 300m Dash (44.67)
  • Olivia LeFrancois- 4th Place- Triple Jump (31' 2.5")
  • Clark Saben- 4th Place- 500m Dash (1:11.58)
  • Tyler Amos- 5th Place- 1600m Run (4:42.19)
  • Saeed Asghar- 5th Place- 500m Dash (1:11.77)
  • Marissa Barbero- 5th Place- 55m Dash (9.92f/9.79p)
  • Ruby Carter-Ogden- 5th Place- 500m Dash (1:23.69)
  • Amelia Labar- 5th Place- Shot Put (26' 1.5")
  • Adam Mason- 5th Place- 300m Dash (38.15)
  • Lindsey D'Imperio- 6th Place- Shot Put (25' 3")
  • James Monson-6th Place- 1000m Run (2:45.22)
  • Joshua Puhek- 6th Place- 3200m Run (10:06.84)
  • Kayla Wigle- 1600m Run (5:31.63)
  • Girls 4x400m Relay- CHAMPIONS (4:13.25) (Nyla Carter-Ogden, Ruby Carter-Ogden, Miranda Conroy, Olivia LeFrancois)
  • Boys 4x400m Relay- CHAMPIONS (3:38.04) (Clark Saben, Saeed Asghar, Adam Mason, Jonathan Duran-Diaz)
  • Boys 4x800m Relay- CHAMPIONS (8:36.26) (Wyatt Cyr, Nako Amare, Harrison Shay, Tyler Amos)
  • Girls 4x800m Relay- 2nd Place (9:54.69) (Kayla Wigle, Ruby Carter-Ogden, Olivia LeFrancois, Nicole Re)
  • Boys 4x200m Relay- 2nd Place (1:36.36) (Davonte Brown, Clark Saben, Adam Mason, Saeed Asghar)